Zrobić jeden projekt w miesiąc - jest to, cholera, pewne wyzwanie. Uważam się za całkiem niezłego programistę, który generalnie kuma o co chodzi, ale mimo kilku lat w branży dalej mam problemy z tajemną sztuką "wyceniania" czasu potrzebnego na wdrożenie featuresów 🤷‍♂️. Mogę się cieszyć tym, że to dość powszechny problem, po wpisaniu "why programmers are" Google podrzuca "so bad at estimating time" zanim zdążysz wpisać "single" 😄.

Harry Sandhu on Unsplash Photo by Harry Sandhu on Unsplash

W moim małym eksperymencie, o którym pisałem ostatnio, mam zamiar stworzyć trzy zupełnie autonomiczne projekty (aplikacje) w przeciągu maksymalnie trzech miesięcy. Samo w sobie brzmi jako coś całkiem ciężkiego do zrealizowania, a jeśli dorzucimy do tego fakt pracy na pełen etat zostanie nam około 70h w miesiącu - czyli robi się okropnie ciasno. Coby było jeszcze weselej, startuję z jednym pomysłem, pozostałe dwa będzie trzeba wymyślić i przeanalizować, zakodować, a na końcu przygotować do wydania: znaleźć i napisać do portali branżowych, przygotować posty na Hacker News, Product Hunt, zrobić grafiki na FB Ads i postawić landinga. Bezpiecznie przyjmując mam maksymalnie ~50h na programowanie aplikacji samej w sobie ⌚.

Wszystkie te ograniczenia powodują, że koniecznością stało się wymyślenie pewnego frameworku do generowania i szybkiego walidowania pomysłów. Założenia, które przyjmuje teraz są całkiem proste:

  • Aplikacja musi być B2B
  • Musi mi się zwyczajnie podobać - mam czuć, że chcę to robić 🤷‍♂️
  • Musi być prosty (z punktu widzenia samej funkcjonalności jak i aspektów technicznych; tutaj dodatkowe ograniczenie - maksymalnie 15 tabel w projekcie bazy danych)
  • Nie boimy się konkurencji. Próg wejścia dla takich projektów musi być maksymalnie niski, pieniędzy na rynku dużo.
  • Max koszty / miesiąc $100-150: potrzebny sprzęt (domeny, VPS, ewentualny hard i software) - to co zostanie najprawdopodobniej wpada w marketing. Wyjątkiem jest tutaj pierwszy miesiąc, który dostaje +$100 na rozruch 🚀.

Poza tą "checklistą" w pierwszym tygodniu do rozpisania Business Model Canvas i jak całość będzie wyglądała rozsądnie - ruszamy! 🛫